Arne Jones E1299
397
1515343

Sigurd Persson

(Sverige, 1914-2003)
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
569 - 759 EUR
651 - 869 USD
Klubbat pris

Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Sigurd Persson
(Sverige, 1914-2003)

Ljusring för åtta ljus, Helsingborg, sannolikt 1960-tal.

Mässing, rund ljusring med åtta ljushållare, avslutande krok nedtill. Diameter 37 cm inklusive ljushållare, höjd ca 69,5 cm.

Proveniens

Anders Pehrson (1912-1982). Född i Göteborg, utbildad till ingenjör. Designchef vid Philips AB under åren 1952-1963. Från år 1963 - 1978 ägare och tillika designchef för ateljé Lyktan. Hans ledord var form, funktion, färg och familj. Pehrson blev känd som inte bara en skicklig formgivare utan även en skicklig marknadsförare. Den modell Pehrson är mest känd för idag är sannolikt hans formgivning av lampan "Bumlingen". Den utfördes i otaliga varianter och kulörer.
Därefter i arv.