Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281
421
1506132

Lars Gynning

(1920-2003)
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 160 - 1 450 EUR
1 330 - 1 660 USD
Klubbat pris
8 000 SEK

Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58
Lars Gynning
(1920-2003)

Vävd tapet, gobelängteknik, ca 120 x 177 cm, Pinton Frères, Aubusson, signerad PF GYNNING 1/3.

(Pinton Frères, Lars Gynning.) Polykrom modernistisk komposition.

Formgivare

Lars Gynning är den svenske konstnär som betytt mest som skapare av mönster till vävda tapeter (tapisserier) i Frankrike under 1900-talet. Efter studier i både Sverige och Frankrike började samarbetet med den kända firman Pinton Frères i Aubusson på 1940-talet. Omkring 250 vävnader är tillverkade efter Gynnings förlagor. En av Frankrikes största textilstjärnor Jean Lurçat är en av de konstnärer som umgåtts med och tidigt påverkat Gynning som sedan helt skapat sin egen stil.