Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281
435
1494284

Märta Måås-Fjetterström

(Sverige, 1873-1941)
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 160 - 1 450 EUR
1 330 - 1 660 USD
Klubbat pris
18 000 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58
Märta Måås-Fjetterström
(Sverige, 1873-1941)

Matta, "T.matta, blå" trasmatta, rölakan, ca 193 x 147 cm. Signerad AB MMF.

(AB Märta Måås-Fjetterström.) Komponerad 1934, tillverkad efter 1941.

Något slitage, fläckar. Skadade fransar.

Liljevalchs konsthalls katalog: Märta Måås-Fjetterström, Märta flyger igen, 90 år med Märta Måås-Fjetterström, Värnamo 2009, färgplansch sid 125.

"T.mattan" visades första gången på Liljevalchs konsthall 1934.

Formgivare