453
1491800

Alice Lund

(1900-1992)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 940 - 2 420 EUR
2 220 - 2 770 USD
Klubbat pris
42 000 SEK

Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58
Alice Lund
(1900-1992)

Matta, rölakan, ca 302 x 251, signerad AL.

Borlänge, Sverige, 1950-1960-tal. Gråmelerad botten med stiliserande ornament i olika nyanser av benvitt, grått och blått.