511
1485677

Lotte Laserstein

(Tyskland/Sverige, 1898-1993)
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 530 - 4 420 EUR
3 760 - 4 700 USD
Klubbat pris
48 000 SEK

Mollie Engström
Mollie Engström
Specialist Konst
+46 (0)70 748 22 63
Lotte Laserstein
(Tyskland/Sverige, 1898-1993)

Porträtt av Christina Nordström.

Signerad Lotte Laserstein och daterad 1967. Duk 65 x 54 cm.

Proveniens

Gåva direkt från konstnären till nuvarande ägare.

Lotte Laserstein (1898–1993), föddes i Ostpreussen, hennes far dog redan 1902 och hon växte upp hos sin mor och mormor i nuvarande Gdansk och i Berlin. 1927 tog hon examen på Konstakademien i Berlin, som en av de första kvinnliga eleverna, och fick omedelbart stora framgångar. Hon blev snabbt omtalad på stadens konstscen för sitt skickliga porträttmåleri, då speciellt av unga moderna kvinnor i 1920–talets Weimarrepublik. När nazisterna tog över makten 1933 avbröts hennes lovande karriär då hon i enlighet med den dåvarande ideologin kategoriserades som 3/4 judinna (hennes far– och morföräldrar var judar men inte hennes egna föräldrar). Det resulterade i att hon blev alltmer utestängd från konstscenen.
Genom en inbjudan att ställa ut på Galerie Moderne i Stockholm 1937 öppnades dock en möjlighet för henne att lämna sitt hemland. Hon reste från Berlin 1937 och lyckades samtidigt skeppa över en majoritet av sina konstverk till Stockholm. Utställningen genomfördes och hon kunde stanna kvar i Sverige på ett tre månaders visum. I Stockholm skaffade hon sig nya vänner och några av dessa hjälpte henne att ingå ett skenäktenskap, på den vägen fick hon svenskt medborgarskap.
Laserstein försökte bygga upp en ny tillvaro i Stockholm och försörjde sig främst på porträttbeställningar. Hon hade svårt att komma in i nya konstkretsar, då det där var modernismen och det abstrakta måleriet som lyftes fram. Hon ansökte om att bli medlem i Konstnärernas riksorganisation, KRO, men blev vid flera tillfällen nekad, vilket blev ett personligt nederlag. Hon ansågs inte vara tillräckligt modern, förmodligen bidrog hennes konsekventa fasthållande vid realismen under efterkrigsdecenniernas dominans av konstnärlig abstraktion, till att hon inte fick ett större genombrott i Sverige.

Laserstein fick en klassisk akademisk skolning och i hennes verk återfinns ofta referenser till konsthistorien. Men i sin konstnärligt expansiva fas under 1920– och 1930–talet, tog hon i sina motiv även intryck från samtida populärkultur. Hon influerades av den tidens frigörande mode för kvinnor; att bära löst sittande klänningar, att klippa håret kort, att klä sig och markera androgyna drag. Laserstein avbildade gärna moderna emanciperade kvinnor som utövade sport eller satt ensamma på café. Hennes konst räknas in i ”den nya sakligheten” och är på samma gång traditionellt figurativ och diskret upprorisk. Människan var Lasersteins främsta motiv och hon målade under sitt liv omkring 2000 porträtt. Hon kunde under hela sitt liv försörja sig på konsten, bland hennes klienter fanns välkända personligheter inom aristokratin såväl som inom politiken, näringslivet och kulturen.
1952 fick Lotte Laserstein en beställning att porträttera dåvarande landshövdingeparet i Kalmar, Ruben och Helga Wagnsson. I samband med det började hon att pendla mellan Kalmar och Stockholm. Hon fattade tycke för Öland där hon i början av 1950–talet köpte en sommarstuga. 1957 bosatte hon sig permanent i Kalmar. Laserstein fortsatte att måla porträtt men ägnade sig även åt blomsterstilleben och landskap. På utställningar i Kalmar ställde hon ut nya oljor, teckningar, akvareller och pasteller. Hennes ateljé och bostad låg på Norra Långgatan i Kalmar och där hängde hennes centrala verk från Berlinperioden.
1987 uppmärksammades Lasersteins måleri på två prestigefyllda gallerier i London vilket kom att innebära början på en internationell återupptäckt. 2003 uppmärksammades hon även i Tyskland genom en utställning på Museum Ephraim–Palais i Berlin. För den tyska utställningen och dess katalog svarade Anna–Carola Krausse som också skrivit sin doktorsavhandling om Lotte Laserstein samt en presentation av hennes liv och verk. ”Meine einzige Wirklichkeit” var temat för Berlinutställningen, ett citat från Lotte Laserstein som såg konsten som den verklighet hon levde i och för. I Sverige lyftes hennes konstnärskap först fram i en minnesutställning på Kalmar museum 2004, därefter på Judiska Museet och senare på Bror Hjorths hus i Uppsala.
Lotte Laserstein är just nu aktuell med utställningen ”Ett delat liv”, 11 november 2023 – 14 april 2024 på Moderna Museet i Stockholm. Utställningen som först visades på Moderna Museet i Malmö den 6 maj – 1 oktober 2023 och som kureras av Anna–Carola Krausse, är den hittills största med Lasersteins konst i Norden.

Konstnär

Lotte Laserstein, föddes i Ostpreussen, hennes far dog redan 1902 och hon växte upp hos sin mor och mormor i nuvarande Gdansk och i Berlin. 1927 avslutade hon sin utbildning på Konstakademien i Berlin och fick omedelbart stora framgångar med sitt skickliga porträttmåleri, då speciellt av unga moderna kvinnor i 1920-talets Weimarrepublik. När nazisterna tog över makten 1933 avbröts hennes lovande karriär då hon i enlighet med den dåvarande ideologin kategoriserades som judinna (hennes far- och morföräldrar var judar men inte hennes egna föräldrar).
Genom en utställning på Galerie Moderne i Stockholm 1937 öppnades en möjlighet för henne att lämna sitt hemland. Hon blev sedermera svensk medborgare och stannade i Sverige för gott, först bosatt i Stockholm och senare i Kalmar.
1987 uppmärksammades hennes måleri på två prestigefyllda gallerier i London som kom att innebära början på en internationell återupptäckt. 2003 fick hon en förnyad uppmärksamhet också i Tyskland genom en utställning på Museum Ephraim-Palais i Berlin. För den tyska utställningen och dess katalog svarade Anna-Carola Krausse som också skrivit sin doktorsavhandling om Lotte Laserstein samt en presentation av hennes liv och verk. "Meine einzige Wirklichkeit" var temat för Berlinutställningen, ett citat från Lotte Laserstein som såg konsten som den verklighet hon levde i och för. Senare kom återupptäckten i Sverige, först i form av en minnesutställning på Kalmar museum 2004, därefter på Judiska Museet och senare i Bror Hjorths hus i Uppsala.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?