517
1511532

Gösta Sandels

(Sverige, 1887-1919)
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
4 420 - 6 180 EUR
4 700 - 6 580 USD
Klubbat pris
42 000 SEK
Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89
Gösta Sandels
(Sverige, 1887-1919)

"Kvinnohuvud"

Signerad Sandels och utförd 1917. Duk 43 x 36 cm.

Proveniens

Elaine Sandels.
Conrad M Pineus samling, Göteborg, inköpt från ovanstående.

Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Yngre svenska konstnärer", 1918, kat. nr. 438.
Göteborgs Museum, Minnesutställning, 1920, kat. nr. 58.
Kunstnerforbundet, Kristiania, Minnesutställning, 1920, kat. nr. 40.
Konsthallen, Göteborg, "Conrad M. Pineus' samling", 1925.
Konstaakademien, Stockholm, Minnesutställning, kat. nr. 110.

Jens Thiis red. "Gösta Sandels - En minnesbok", 1920, sid. 63, kat. nr. 97.
"Konst i svenska hem", band I:I, upptagen sid 114 under samling 116; "Dispaschör Conrad M. Pineus, Viktoriagatan 17, Göteborg".

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?