553
1511214

C Göran Karlsson

(Sverige, Född 1944)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 680 - 3 580 EUR
2 840 - 3 790 USD
Klubbat pris
36 000 SEK

Lena Rydén
Lena Rydén
Chef konst, specialist modern och klassisk konst
+46 (0)707 78 35 71
C Göran Karlsson
(Sverige, Född 1944)

Utan titel

Signerad CGK och daterad -98. Duk 150 x 75 cm.

Konstnär

C Göran Karlsson, svensk bildkonstnär och skulptör född i Uppsala. Han studerade vid Konstakademien i Stockholm. Inledningsvis målade Karlsson detaljerade, realistiska målningar, ofta föreställande landskap, senare, under 1970-talet utvecklades hans måleri mer åt det abstrakta hållet där rena, geometriska former avbildade ställverksdetaljer. Under senare tid har det abstrakta måleriet tagit sig ett futuristiskt uttryck med geometriska linjer.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?