"Verdenslyset"
Signerad E Thoresen och daterad -38. Duk 65,5 x 68 cm.
Ingen följerätt som uppgivet i den tryckta katalogen.
Advokat Luterkorts samling.
Privat samling, Helsingborg.
Privat samling, Stockholm.
Elsa Thoresen och hennes make, konstnären Vilhelm Bjerke-Petersen, båda medlemmar av den Danska Surrealistgruppen reste 1938 till Paris. Där ställde Thoresen ut två konstverk; Verdenslyset [Världens ljus, 1937] och Jeb ved det ikke [Jag vet inte, 1937]. Verdenslyset påminner om auktionens motiv från 1938 med samma titel.
Läs mer här: https://awarewomenartists.com/en/magazine/trois-artistes-femmes-surrealistes-scandinaves-a-paris/