566
1519555

Gudrun Åhlberg

(Sverige, 1921-2014)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 680 - 3 580 EUR
2 840 - 3 790 USD
Klubbat pris

Mollie Engström
Mollie Engström
Specialist Konst
+46 (0)70 748 22 63
Gudrun Åhlberg
(Sverige, 1921-2014)

Imaginistisk komposition

Signerad Gudrun Åhlberg-Kriland och daterad -49. Pannå 46 x 38 cm.

Proveniens

Inköpt direkt av konstnären.
Privat samling.

Gudrun Åhlberg tillhörde som enda kvinnliga konstnär gruppen "Imaginisterna" som var en konstnärsgrupp i Malmö 1945–1956 bildad av CO Hultén, Max Walter Svanberg och Anders Österlin. Antalet medlemmar varierade, men bland de som efterhand anslöt sig till gruppen fanns Gösta Kriland, Bertil Gadö och Bertil Lundberg.

Imaginisternas konst hade inslag av fantasirik surrealism, ofta med motiv av natur, kvinnor och erotik. Detta kombinerades med en måleriskt expressiv och poetiskt mångtydig stil som bröt mot den tidigare surrealismen och mer var i linje med den informella konst som från slutet av andra världskriget vann allt fler anhängare.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?