Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281
65
1519081

Sigurd Persson

(Sverige, 1914-2003)
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
969 - 1 160 EUR
1 110 - 1 330 USD
Klubbat pris

Fredrik Karlsson
Fredrik Karlsson
Specialist Smycken
+46 (0)767 81 06 06
Sigurd Persson
(Sverige, 1914-2003)

Ring 18K vitguld med rökkvarts, Stockholm 1963.

diameter sten ca 15 mm, storlek 16.25/51, vikt 15 g. Stämplad SIGP. Medföljande etui.

Bruksslitage.

Bredden och komplexiteten i Sigurd Perssons konstnärsskap är närmast överväldigande men som en röd tråd genom hela hans produktion löper en hantverksmässig precision som gör Sigurd Persson till en av 1900-tales stora konsthantverkare. Efter en lång utbildning i både Sverige och Tyskland öppnade han 1962 sin egen ateljé på Högbersgatan i Stockholm men redan 1960 fick han internationell ryktbarhet med utställningen "77 ringar" på NK i Stockholm.