696
1520770

Axel Olson

(Sverige, 1899-1986)
Utropspris
600 000 - 800 000 SEK
52 300 - 69 700 EUR
54 700 - 73 000 USD
Klubbat pris
1 600 000 SEK

Lena Rydén
Lena Rydén
Chef konst, specialist modern och klassisk konst
+46 (0)707 78 35 71
Axel Olson
(Sverige, 1899-1986)

"Kvinnofigur i grått och svart"

Signerad Ax. Ohlson och daterad Berlin 1923. Duk uppklistrad på pannå 88 x 58 cm.

Proveniens

I konstnärens ägo till 1985.
Bukowski Auktioner AB, Stockholm, Moderna och grafik, 13 April 1994, kat. nr 179.
Privat samling, Stockholm.

Folkrörelsernas konstfrämjande.
Riksförbundet för bildande konst, utställning nr. 45.
Liljevalchs konsthall, "Halmstadgruppen 60 år", 7 april - 4 juni, 1989, kat. nr 203.
Amos Anderson, Helsingfors 1989.

Viveca Bosson m.fl. ”Halmstadgruppen 50 år”, 1979, avbildad s. 43.
Viveca Bosson "Halmstad-Berlin-Paris", 1984, avbildad helsida s. 51.
Liljevalchs konsthall, "Halmstadgruppen 60 år", 7 april - 4 juni, 1989, avbildad i svartvitt s. 73.

Axel var den förste av bröderna Olson, som med hjälp av mecenatstöd fick möjlighet att studera utomlands. Han reste till Berlin, som då var en betydande konststad, där bland annat Alexander Archipenko hade målarskola. Denne hade under en period specialiserat sig på kvinnokroppar, kraftfulla och rytmiska, vilka blev en förebild för eleverna.
I utställningskatalogen för ”Halmstadgruppen 60 år” är dessa anteckningar av Axel återgivna: ”… Men Archipenko beundra vi, trots att han blott specialiserat sig på fruntimmer. Ty han har gjort konst av sin specialitet. Hans naturdilleri tar jag inte längre alltför allvarligt… Jag var i dag hemma hos honom i hans ateljé... han visar mig omkring bland sina saker… Han avtäcker sin sista stora bild! En abstrakt kvinnoskulptur! I mässing, koppar, silver, trä. Det är det vackraste jag sett hittills av honom. Den är ännu inte färdig, men den är ett underverk av rymd, plastik, balans och känsla och inte minst intressant som stoff, som material... ’Jag trodde ni arbetade mera naturalistiskt’, säger jag. ’Men detta är ju inte natur’. – ’Nej. jag arbetar på många olika sätt. …Men kan man inte arbeta naturalistiskt så kan man ej heller göra mina abstrakta saker’. fortsätter han... Så visar han mig sina modellstudier. Mäktiga, svällande av kraft, rytmiska och konstnärliga. Detta är visserligen natur, men förandligad och komponerad”.
"Kvinnofigur i grått och svart" visar påverkan från både den ryska och den franska samtidskonsten. I Berlin visade de stora gallerierna bland annat Malevitch, Kandinsky och Chagall samt Picasso, Braque och Leger, som alla gjorde intryck på den unge svensken.

Konstnär

Axel Olson växte upp i en enkel sjömansfamilj i Halmstad. 1915 bildade han gruppen Gnistan tillsammans med brodern Erik Olson och kusinen Waldemar Lorentzon. På 1920-talet flyttar Olson till Berlin och blir elev hos Alexander Archipenko, en rysk skulptör och målare. Där kommer han i kontakt med avantgardet på kontinenten; Der Sturm, italiensk futurism, rysk konstruktivism och fransk kubism vilket influerade hans skapande. Olson tillhörde senare Halmstadgruppen där bland annat Stellan Mörner och Esaias Thorén var medlemmar. Han finns bland annat representerad i Nationalmuseums- och Moderna Museets samlingar. Olson är främst surrealistisk i sitt uttryck och skapade gärna fantasifulla figurkompositioner och landskap.