704
1512492

Albert Marquet

(Frankrike, 1875-1947)
Utropspris
300 000 - 400 000 SEK
26 800 - 35 700 EUR
28 400 - 37 900 USD
Klubbat pris
620 000 SEK
Mollie Engström
Mollie Engström
Specialist Konst
+46 (0)70 748 22 63
Albert Marquet
(Frankrike, 1875-1947)

"Les toits rouges" (Strandvägen, Stockholm)

Signerad Marquet. Utförd 1938. Duk 38 x 46,1 cm. Verket kommer att inkluderas i den kommande Marquet Digital Catalogue Raisonné som förbereds av Wildenstein Plattner Institue.

Proveniens

Albert Marquet
I konsignation hos Gösta Olson, Svensk-Franska Konstgalleriet, Stockholm (1938)
Gösta Olson, Svensk-Franska Konstgalleriet, Stockholm
Olle Ohlsén, Sverige, förvärvad från ovan (maj 1938)
Privat samling, Sverige

Svensk-Franska Konstgalleriet, Stockholm, "Albert Marquet", 28 april - 15 maj, 1938, kat. nr 49a.

Ingrid Rydbeck, "En Fransman ser på Stockholm," Konstrevy, nr. 3, 1938, avbildad s. 93

Albert Marquets omisskännliga målningar föreställande fridfulla kustlandskap och hamnscener kännetecknade av ett säreget ljus, atypiska färgval och rymd är svåra att missta sig på.
Marquet föddes 1875 i Bordeaux, Frankrike. Han flyttade till Paris 1890 för att delta i École des Arts Décoratifs, och senare deltog han i studier under symbolisten Gustave Moreau vid École des Beaux-Arts. Under denna tid träffade Marquet Henri Matisse, som han utvecklade en nära vänskap med och de båda ställde ut tillsammans med på Salon des Indépendents. Marquet skapade likt sin vän framträdande verk i fauvistisk stil, med expressiva färger och förenklade former. Jämfört med fauvisterna var hans palett dock mer nedtonad med grånade gula, violetta och olika blåa kulörer.
Tillsammans med Matisse, André Derain, Georges Braque och andra ställde Marquet ut på Salon d'Automne 1905, där termen "fauves" (vilda djur) först myntades. Kort därefter reste Marquet längs Europas och Nordafrikas kuster, där hans målningar av hamnar och stränder från bland annat Venedig, Normandie, och Alger utförda i en harmonisk, naturalistisk stil tillkom.
Även om Paris var Marquets hem och den stad han alltid återvände till, fann han stor inspiration under sina många utlandsresor. År 1938 besökte Marquet Stockholm i två månader tillsammans med sin fru Marcelle. Stockholm, staden omgiven av vatten med sin fantastiska skärgård gjorde det möjligt för konstnären att måla sitt favoritmotiv om och om igen: floder, havsutsikt, hamnar och fartyg. Marquet slogs omedelbart av det berömda nordiska ljuset och målade med en aldrig sinande energi vilket resulterade i flera målningar som skildrade olika delar av staden. Månaderna i den svenska huvudstaden gav konstnären möjlighet att ägna dagarna åt att observera båtarna som befolkade havet, men också människornas vardagsliv.
”Les toits rouges” ställdes ut av Gösta Olson på Svensk-Franska Konstgalleriet i Stockholm från april till maj 1938. Verket avbildar Strandvägen i Stockholm med Strandvägen 7 i blickfånget, det påkostade bostads- och affärshuset i jugendstil uppfört åren 1907–1911 efter ritningar av arkitektfirman Hagström & Ekman med sina karakteristiska röda tak och markiser. Målningen beställdes genom Gösta Olson och Harry Runnquist på Svensk-Franska Konstgalleriet av Advokat Olle Ohlsén (1894-1938) och har funnits i samma familj sedan dess.
Albert Marquet dog 1947 i La Frette-sur-Seine vid 71 års ålder.

Konstnär

Marquet föddes 1875 i Bordeaux, Frankrike. Han flyttade till Paris 1890 för att delta i École des Arts Décoratifs, och senare deltog han i studier under symbolisten Gustave Moreau vid École des Beaux-Arts. Under denna tid träffade Marquet Henri Matisse, som han utvecklade en nära vänskap med och de båda ställde ut tillsammans med på Salon des Indépendents. Marquet skapade likt sin vän framträdande verk i fauvistisk stil, med expressiva färger och förenklade former. Jämfört med fauvisterna var hans palett dock mer nedtonad med grånade gula, violetta och olika blåa kulörer. Tillsammans med Matisse, André Derain, Georges Braque och andra ställde Marquet ut på Salon d'Automne 1905, där termen "fauves" (vilda djur) först myntades. Kort därefter reste Marquet längs Europas och Nordafrikas kuster, där hans målningar av hamnar och stränder från bland annat Venedig, Normandie, och Alger utförda i en harmonisk, naturalistisk stil tillkom.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?