Hans Hansen
(Danmark, 1884-1940)
Bent Gabrielsen för Hans Hansen, collier sterlingsilver, Danmark
hänge 34 X 86 mm, delvis förgyllt, inre diameter ca 13.3 cm, totalvikt 56 g.
Bruksslitage. Repor.
Lunningpriset 1964
Guldmedalj Milanotriennalen 1960