742
1519806

Lars Englund

(Sverige, Född 1933)
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 230 - 2 680 EUR
2 370 - 2 840 USD
Klubbat pris
20 000 SEK

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89
Lars Englund
(Sverige, Född 1933)

"Communication III"

Signerad Lars Englund och daterad 1963. Oljelack på transparent nylonfilm, filmens mått 21,5 x 45 cm.

Proveniens

Galerie Burén, Stockholm,
Jan Hellners samling.
Stockholms Auktionsverk, Moderna kvalitén, 2004, kat. nr. 930.
Lennart Nybergs samling.

Galerie Burén, Stockholm, mars - april, 1965, kat. nr. 54.

Galerie Burén, Stockholm, utställningskatalog 1965.
Moderna Museet, "Lars Englund", 2005, avbildad sid. 37.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?