Madeleine Pyk – en samling F769
746
1492008

Torsten Renqvist

(Sverige, 1924-2007)
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 800 - 4 750 EUR
4 360 - 5 450 USD
Klubbat pris
38 000 SEK

Mollie Engström
Mollie Engström
Specialist modern konst och grafik
+46 (0)70 748 22 63
Torsten Renqvist
(Sverige, 1924-2007)

"Rött och svart landskap"

Signerad TR och daterad 59. Duk 82 x 131 cm.

Proveniens

Inköpt direkt av konstnären under en utställning 1959. Därefter i arv till nuvarande ägare.

Konstnär