767
1519797

Georges Braque

(Frankrike, 1882-1963)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 770 - 2 210 EUR
1 880 - 2 350 USD
Klubbat pris
36 000 SEK

Marcus Kinge
Marcus Kinge
Specialist grafik
+46 (0)739 40 08 27
Georges Braque
(Frankrike, 1882-1963)

"Hélios"

Färglitografi, 1946. Signerad och numrerad 18/75. 50,5 x 42 cm, bladstorlek 60,5 x 49,5 cm (Arches).

Mourlot 11.

Konstnär

Georges Braque var en fransk bildkonstnär, skulptör och räknas till en av de mest framstående modernisterna. Han studerade vid École des Beaux-Arts i Le Havre. I början av karriären målade han impressionistiskt och var en tid ansluten till fauvisterna tillsammans med bland andra Henri Matisse, Emile-Othon Friesz och André Derain. År 1908 började Braque intressera sig för geometriska former och perspektiv och inledde ett nära samarbete med Pablo Picasso. De utvecklade en kubistisk stil i monokroma färger och mångfacetterade, komplexa mönster. Hans motivkrets kretsade främst kring stilleben och musikinstrument. Efter första världskriget, i vilket Braque deltog och blev svårt skadad, målade han främst arkaiska stilleben.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?