785
1514363

Friedensreich Hundertwasser

(Österrike, 1928-2000)
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 580 - 4 470 EUR
3 790 - 4 740 USD
Klubbat pris
35 000 SEK

Friedensreich Hundertwasser
(Österrike, 1928-2000)

"One of five seamen", 1975.

Färgserigrafi med metallprägling, signerad och numrerad 92/250. Tryckt hos Studio Quattro, Venedig-Mestre, utgiven av Gruener Janura AG, Glarus/Schweiz. 86 x 58,5 cm.

Proveniens

Galleri Börjeson, Malmö.
Privat samling, Sverige.

Koschatzky 66.

Konstnär

Friedensreich Hundertwasser var en Österrikisk bildkonstnär, formgivare och arkitekt född i Wien. Han studerade vid Wiens konstakademi samt på resor till bland annat Florens, Paris, Marocko, Tunisien och Sicilien. Hundertwasser hette tidigare Friedrich Stowasser men ändrade sitt namn till Friedensreich Regentag Dunkelbunt Hundertwasser som ungefärligt kan översättas till ”Fredsrike Regndag Mörkfärggrann Hundravatten”. Han är använder skickligt färg och form i sina verk. I sitt skapande blandar han figurativ och abstrakt konst. På 1950-talet började Hundertwasser intressera sig för skapande av arkitektur som skulle vara bra för människan och naturen. Hundertwasser har bland annat byggt “Forest Spiral” som finns i Darmstadt, Tyskland med organiska former och starka färger.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?