811D
1521544

Marc Chagall

(Frankrike, 1887-1985)
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3 580 - 5 360 EUR
3 790 - 5 690 USD
Klubbat pris
35 000 SEK

Marc Chagall
(Frankrike, 1887-1985)

"La tribu de Siméon" ur "Douze maquettes de vitraux pour Jérusalem".

Färglitografi, 1964, av Charles Sorlier efter Marc Chagall, signerad med blyerts 95/150, utgiven av Mourlot, Paris. 61 x 42,2 cm.

Konstnär

Den vitryske konstnären Marc Chagall är en av den moderna konstens förgrundsgestalter med ett bildspråk inspirerat av expressionism, kubism och futurism. Hans sätt att omgestalta verkligheten förebådade surrealismen. Chagall var verksam som målare och grafiker. 1906 började han studera för Yehuda Pen för att några månader senare flytta till Sankt Petersburg och börja studera på kejserliga konstföreningens skola under ledning av Nikolaj Roerich. Under vistelsen i Sankt Petersburg kom Chagall i kontakt med modernismen, som senare tog honom till Paris 1910. I Paris influerades han av de nya strömmingarna med konstnärer och poeter som Max Jacob, Roger La Fresnaye och Robert Delaunay. Chagall blev indragen i ryska revolutionen, och det sovjetiska kulturministeriet utsåg honom till kommissarie för bildkonst i Vitebsk Arts College. Under 2:a världskriget flydde familjen till Paris, samt under en kortare period i USA för att 1949 återvända till Frankrike där han senare avled 1985. Marc Chagall är en virtuos, en av världens mest kända konstnärer och i hans universum upptäcker man ett spektrum av känslor från den djupaste sorg till den största glädjen.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?