84
1516513

John Selbing

(Sverige, 1908-2001)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 620 - 3 490 EUR
2 740 - 3 650 USD
Klubbat pris
30 000 SEK

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
John Selbing
(Sverige, 1908-2001)

skulptur "Klot över kon", Orrefors ca 1957.

Klarglas, signerad Orrefors Expo s u 16-54. Höjd 53,5 cm.

Proveniens

Bukowskis Modern Art + Design 636, nr 9, 2021, ursprungligen inköpt 1957.

Kerstin Wickman (red), "Orrefors, Etthundra år av svensk glaskonst", modellen avbildad, (foto John Selbing), sid 76, dessa tre skulpturer med högsta höjd 45,8 cm.

John Selbing (1908-2001) spelade under många år en viktig roll för Orrefors som brukets fotograf. I början av 1950-talet framträdde han även som formgivare av skulpturer i tunnt glas i geometriska former av vilka dessa "Klot över kon" är de mest kända. Ursprungligen komponerades de som en grupp med tre skulpturer i olika höjd. År 1961 kom den liknande "Cylinder över kon".