99
1514766

Erika Lagerbielke

(Sverige, Född 1960)
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
697 - 872 EUR
730 - 912 USD
Klubbat pris
6 000 SEK

Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Erika Lagerbielke
(Sverige, Född 1960)

skulptur "Integritet", Orrefors Gallery, 1997, signerad och numrerad 5-15.

Underfång i blått och grönt glas, slipat överfång samt midja, signerad Orrefors Gallery Koll 15 Erika Lagerbielke 5-15 samt egenhändigt signerad, på kvadratisk matterad glassockel. Höjd inklusive sockel 33 cm.
Kollektion 15 skapades med anledning av att Lagerbielke år 1997 samarbetat med Orrefors i 15 år och bestod av 15 olika objekt i en upplaga om 15 och vilken visades internationellt på 15 olika platser

Sockel med stötskada på hörn.