1489814

Skrivskåp, Sydtyskland, 1700-talets första hälft, Senbarock.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 050 - 1 310 EUR
1 100 - 1 370 USD
Klubbat pris
50 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Tredelad. Fanerad med valnöt och valnötsrot. Beslag av mässing. Ovandel med lådinredning och skåpfack. Mittsektion med fällbar skrivklaff och lådinredning. Nederdel med tre lådor. Längd 131, bredd 67, höjd 216 cm. Nyckel medföljer.