1006
1487770

Buddha, förgylld kopparlegering, Nepal/Tibet, 1400-tal.

Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
4 540 - 6 810 EUR
4 830 - 7 250 USD
Klubbat pris
46 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Sittande i dhyanasana, händerna i bhumisparsaha mudra, klädd i munkdräkt sittandes i vajraparyankasana på en dubbel lotustron. Bottenplatta med vajra. Spår av lack på baksidan av tronen. Höjd 14 cm, bredd 13 cm.

Slitage.

 Dölj
 Visa mer

Important Spring Sale 657

1223. Tuschsten, Qingdynastin.
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
Budhistorik
Fair warning
2 800

ditt bud
Aktuellt bud:
2 800 SEK