Fyrpassformad med dekor i lack av flodlandskap med ostindiefarare på pärlfloden mot en svart grund. Insidan håller en uppsättning med fem tedosor i tenn, vardera dekorerad med lotusslingor, samt fåglar i blommande trädgård.
Tedosan i mitten med fyra tecken i botten. Höjd 17,5 cm. Bredd 17 cm.
Slitage, skador. Tre innerlock finns.