1019
1516000

Teschatull, lack och tenn. Qing dynastin, 17/1800-tal.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
530 - 706 EUR
552 - 737 USD
Klubbat pris
15 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Fyrpassformad med dekor i lack av flodlandskap med ostindiefarare på pärlfloden mot en svart grund. Insidan håller en uppsättning med fem tedosor i tenn, vardera dekorerad med lotusslingor, samt fåglar i blommande trädgård.
Tedosan i mitten med fyra tecken i botten. Höjd 17,5 cm. Bredd 17 cm.

Slitage, skador. Tre innerlock finns.

 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

2. Mario Marenco, taklampa, "Cynthia", Artemide, Italien 1960-tal.
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
Budhistorik
Budgivningen avslutad
Fair warning
12 000

ditt bud
Aktuellt bud:
12 000 SEK