104
1519714

Ljuskrona, för fem ljus, Stocholmsarbete, 1700-talets slut, Sengustaviansk.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 050 - 1 320 EUR
1 120 - 1 400 USD
Klubbat pris
12 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Stomme av förgylld mässing. Behängd med olikslipade prismor. Ljusring med dekorornament av förgylld brons. Korgbotten med avslutande pinjekotte. För fyra ljus samt ett sparljus. Höjd 85, diameter 64 cm.