110
1510815

Ampel, för fyra ljus, 1800-talets början, Empire.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 050 - 1 320 EUR
1 120 - 1 400 USD
Klubbat pris
48 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Förgylld samt patinerad brons. I form av Romersk oljelampa, med fyra ljusarmar med avslutande örnhuvuden. Dekor av flammande eldslåga, ansiktsmaskaroner, grotesker och bevingade genier, avslutande vindruvsklase. Höjd 72, diameter 51 cm.

Proveniens

Kåvi säteri, Hovsta socken, Närke.