Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281
1140
1523749

Servis, 70 delar, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 420 - 2 910 EUR
2 770 - 3 330 USD
Klubbat pris
42 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Dekor i underglasyrblått av änder i en lotusdamm. Bestående av; 23 mattallrikar (diameter 23 cm), 24 djupa tallrikar (diameter 23 cm), 15 stora tallrikar (diameter 27 cm), fyra mattallrikar (diameter 25 cm), runt uppläggningsfat (diameter 29 cm), ett runt uppläggningsfat (diameter 32,5 cm), ett runt uppläggningsfat (diameter 38 cm), terrin med lock (höjd 28 cm, längd 25,5 cm).

Skador, lagningar.