118
1504667

Reseur, av Eric Nohrman (urmakare i Norrköping 1769-1779), med Gustav III:s namnchiffer, 1770-tal.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 500 - 4 370 EUR
3 690 - 4 610 USD
Klubbat pris
80 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Cylindriskt foder av förgylld mässing, med ring för vägghängning, på tre volutformade fötter. Målad urtavla med romerska sifferindex, signerad "Nohrman Norrköping". Botten med klangskål, verket med graverad signatur och numrering "Eric Nohrman Norrköping No. 406". Ursprungligt skinnklätt fodral med Gustav III:s krönta namnchiffer. Höjd 9, diameter 11 cm. Fodralets höjd 12, diameter 12 cm. Nyckel medföljer.

Elis Sidenbladh, Urmakare i Sverige under äldre tider, sid. 115, avbildad sid. 199.

Ett ur mycket snarlikt auktionens återfinns i samlingarna hos Musée international d'horlogerie i La Chaux-de-Fonds, Schweiz. Urverket är numrerat 408, och fodralet i silver är daterat 1773. Nohrman tillverkade alltså endast ett verk mellan de två uren, och med hjälp av detta kan man dra slutsatsen att även auktionens reseur nästan säkerligen är tillverkat detta år.

Bukowskis tackar Musée international d'horlogerie, Centre d'études Institut l'Homme et le Temps, samt Livrustkammaren för information i samband med katalogiseringen.