124
1518040

Bordspendyl, Parisarbete, 1800-talets början, Empire.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 760 - 2 200 EUR
1 870 - 2 330 USD
Klubbat pris
19 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Utförd efter en modell av Jean-Andre Reiche. Förgylld och patinerad brons. Rektangulär sockel med dekor av facklor, blixtar och stiliserade palmetter, uppbärandes antikiserande divan med urhus i form av en plymt boeotisk hjälm bredvid sittande Amor med pil och båge. Vitemaljerad urtavla med romerska sifferindex. På fyra klockformade fötter. Längd 34,5, bredd 13, höjd 34 cm. Pendel medföljer.