126
1503827

Bordspendyl, Frankrike, 1800-talets början, Empire.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 050 - 1 320 EUR
1 120 - 1 400 USD
Klubbat pris
10 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

"Allégorie de la naissance du duc de Bordeaux" (Allegori till ära för Henri de Frances födelse). Förgylld brons. Oval sockel med reliefornament av putti. Vitemaljerad urtavla med romerska sifferindex, märkt "Pollart a Amiens". Längd 36, bredd 11, höjd 43,5 cm. Pendel och nyckel medföljer.

Jämför: Niehüser, Die Französische Bronzeuhr, kat. nr. 686, sid. 231.