129
1507392

Bordspendyl, Parisarbete, 1800-talets första hälft, Louis XVI-stil.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 640 - 3 520 EUR
2 800 - 3 730 USD
Klubbat pris
26 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

"À la Geoffrin". Utförd efter en modell av Laurent Guiard. Förgylld brons och vit marmor. Rektangulärt urhus med dekor av porträttmedaljong föreställande Madame Geoffrin, modellerat med allegorisk skulpturgrupp "à la étude" i form av en läsande musa och en pojke studerandes en himmelsglob. Bas med dekor av draperade lagergirlander, bandfläta, samt bladrosetter. Vitemaljerad urtavla märkt FERDINAND BERTHOUD A PARIS. Längd 68, bredd 28, höjd 46 cm.

“The Wallace Collection Catalogue of Furniture”, 1996, vol. I, no. 99 (F267), s. 440-44; Pierre Kjellberg, “Encyclopédie de la Pendule Française du Moyen Age au XXe Siècle”, 1997, s. 264, pl. A, B.

Madame Marie Thérèse Geoffrin höll en av upplysningens mest berömda litterära salonger, med besökare såsom Fontenelle , Montesquieu, Diderot, och David Hume. Hon var dessutom en viktig konstmecenat, och det är i detta sammanhang som vi finner anledningen till Guiards val att framställa henne som Lärdomens musa.