131
1517651

Kandelabrar, ett par, för tre ljus, Stockholmsarbeten, 1800-talets början, Empire.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 500 - 4 370 EUR
3 690 - 4 610 USD
Klubbat pris
90 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Förgylld brons. Kolonnskaft med blad- och palmetthölstring, på rund fotplatta med palmettdekor mot pikerad botten. Kandelaberinsatser med egyptiserande karyatidbyst flankerad av drakformade ljusarmar, ljuspipor med dekor av rostrastävar respektive palmetter, örnar, samt löstagbar finial i form av flamma. Höjd 47 cm.

En vanlig missuppfattning är att européernas intresse för Egypten väcktes för första gången i och med Napoleons fälttåg därstädes 1798-1801. Redan i slutet av 1600-talet finns exempel på egyptiska figurer och pyramider i konsthantverket, bl.a. i en fransk gobeläng från 1680-talet som visar en liggande sfinx med faraoduk på huvudet och i bakgrunden syns en pyramid. I Frankrike under 1770- och 80-talen skapades möbler med egyptiserande figurer på t.ex. karmstolar, konsolbord, bordspendyler och porslinsföremål. Även i Italien under samma tid finns exempel på denna typ av egyptiserande design tack vare Piranesis kopparstick från 1769. Troligen var Gustav III:s arkitekt och formgivare Louis-Jean Desprez inspirerad av Piranesi då han formgav föremål och arkitektoniska detaljer i egyptisk stil. Dock blev studierna mer vetenskapliga under Napoleons fälttåg, eftersom han skickade en mängd vetenskapsmän till Egypten för att dokumentera föremålen och ta ett flertal av dem till Frankrike. Detta gjorde att intresset i Frankrike för egyptiserande föremål exploderade under 1800-talets första år. De franska formgivarna Charles Percier och Pierre-Francois-Léonard Fontaine, som skapade den franska empirens kejserliga inredningar, gav ut mönsterböcker med bland annat egyptiska motiv.