159
1497145

Kabinettskåp, Sydtyskland, troligen Augsburg, 1600-talets första hälft, Barock.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 900 - 2 370 EUR
2 170 - 2 710 USD
Klubbat pris
18 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Ebenholz och eboniserat lövträ. Dörrpar med dekor av hopplister, dörrspeglar och lådfriser med inläggningar av graverat ben med dekor av fabeldjur och bevingade genier, de inre dörrspeglarna med putti bildandes alliansvapen för den böhmisk-tyska ätten Sternberg (Šternberkové) samt ej identifierad adelsätt. Inredning av nio lådor, ett lönnfack, samt krönet med ett fack under skjutlock. Längd 28,5, bredd 20,5, höjd 28 cm.

Proveniens

Svensk privatsamling, därefter i arv till nuvarande ägare.