177
1525248

Johann Haltenwanger, kalk, delvis förgyllt silver, Augsburg 1697-1699. Barock.

Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1 760 - 2 640 EUR
1 870 - 2 800 USD
Klubbat pris
16 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93

Slät förgylld cuppa delvis med rikt dekorerad genombruten silverhölstring. Dekor med symboler för Tro, Hopp och Kärlek omgiven av serafer. Skaft med nod dekorerad med tre serafer, på sexpassformad fot med dekor av törnekrona, hjärta och Veronicas svetteduk omgärdad av serafer. Höjd 24,7 cm. Vikt 496 g.

Proveniens

En betydande svensk privatsamling.

Stämpel se Helmut Seling, "Die Augsburger Gold- und Silberschmiede 1529-1868", nr 1802 s. 389.