Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281
180
1525225

Arnold von der Hagen, bägare, delvis förgyllt silver, Norrköping (verksam 1695-1740(-42)), ca 1720.

Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 740 - 1 940 EUR
2 000 - 2 220 USD
Klubbat pris
14 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93

Svagt konande, dekor av vågband. Godronnerad fotring. Höjd 14,5 cm, diameter 11 cm. Vikt 272 g.

Proveniens

En betydande svensk privatsamling.