183
1525231

Nikifor Timofeev, lockbägare, ett par, delvis förgyllt silver, Moskva 1729. Barock.

Utropspris
80 000 - 90 000 SEK
7 000 - 7 870 EUR
7 370 - 8 300 USD
Klubbat pris
120 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93

Locken stämplade med mästarinitialer "HT" i kyrilliska, stadsstämpel för probermästaren Afanasy Rybakov, samt årtal 1729.
I botten senare infällda medaljer över: segern vid Hangö udd 1714, samt Catharina II:s kröning 1762. Höjd 25,5 cm vardera. Total vikt 1340 g.

Proveniens

En betydande svensk privatsamling.

Medaljerna: Diakov # 47.18 respektive #117.5

Jämför lockpokal såld 22/10 2022 på Herman Historica, Munchen, kat nr 671.