187
1525246

Fredrik Petersson Ström, bägare med lock, silver och kopparmynt, Stockholm 1789. Gustaviansk.

Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 390 - 5 270 EUR
4 660 - 5 600 USD
Klubbat pris
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93

Delvis förgylld, infällda Karl XII:s nödmynt samt pärlstav och gravyr med text från mynten. Rund fot med pärlstavsdekor. Även lock med stämplar. Höjd 23 cm. Mynningens diameter 12,5 cm. Vikt 699 g.

Proveniens

En betydande svensk privatsamling.

Georg Heinrich Görtz, Karl XII:s rikshushållare, styrde stora delar av Sveriges finanspolitik och var den som föreslog att man skulle dra in koppar- och silvermynt och istället ersätta dem med nödmynt. Nödmynten präglades med 10 olika motiv, de klassiska romerska gudarna. Med hjälp av nödmynten kom Sveriges finanser i bättre balans, men tyvärr lät Karl XII prägla många fler nödmynt än vad Görtz hade föreslagit, vilket ledde till inflation och stort missnöje bland folket. Karl XII hade lovat att alla nödmynt skulle bytas ut efter kriget men det hände aldrig.