Byrå, av Nils Petter Stenström (mästare i Stockholm 1781-1790), Gustaviansk.
Fanerad med björk, amarant, rosenträ och björkrot. Beslag av mässing. Skiva av grå kalksten. Tre lådor. Inläggningar av musiktroféer, festonger samt pärlor. Mässingskodda fotavslutningar. Längd 89, bredd 50, höjd 85 cm. Ej signerad.
×
Logga in
Kunde inte logga in