Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281
213
1513781

Sked, silver, sannolikt Holland sent 1600-tal. Barock.

Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
291 - 388 EUR
333 - 443 USD
Klubbat pris
2 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93

Skaftknopp i form av figur med fågel och ankare, symbol för hoppet, vågigt skaft. Otydliga stämplar 2T samt spegelvänt N(?). Möjligen Enkhuizen. Längd 20 cm. Vikt 67 g.