250
1513390

Kungliga kandelabrar, ett par, för tre ljus, silver, Österrike, lgnaz Joseph Würth, Wien 1779, Louis XVI.

Utropspris
60 000 - 70 000 SEK
5 250 - 6 120 EUR
5 530 - 6 450 USD
Klubbat pris
125 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93

Trearmade kandelabrar med kolonnform på rund fot. Svängda ljusarmar, bladdekor och urnformad knopp. Tvådelad och bägge delar med stämplar. Undertill graverade 1 och 2. Höjd 37 cm vardera. Total vikt 2980 g.

Proveniens

Danska kungliga samlingarna, via arv till
kung Fredrik VIII:s dotter
prinsessan Ingeborg av Danmark (1878-1958)
gift med prins Carl av Sverige (1861-1951)
inköpta från honom 15/12 1913 av Carl Robert Lamm (1856-1938), hans samling nr 2460.
Därefter i arv och sålda på Bukowskis vårauktion 1973, A392, katalognummer 863,
Collection Heidi Boyce Broström (1939–2022),
änka efter skeppsredaren Dan-Axel Broström (1915–1976).

Ignaz Joseph Würth
Ignaz Joseph Würth (f. 1742) var son till silversmeden Johann Joseph Würth (d.1767) och tog över verkstaden 1769 efter faderns död. Han blev mästare 1770. Andra medlemmar av familjen Würth inkluderar hans farbror Frans Caspar Würth och Frans Zaver Würth, en medaljör. Verkstaden levererade också till kejsar Josef II, det danska kungliga hovet, och föremål som ett par vaser och piedestaler i förgylld brons, skickade av Maria Theresa till hennes dotter Marie Antoinette i Versailles 1780 (W. Koeppe, Wien Circa 1780: An Imperial Service Residcovered, The Metropolitan Museum of Art: New York, 2010, s. 22, kat nr 6.