Madeleine Pyk – en samling F769
256
1525197

Stephan Westerstråhle, kaffekanna, silver, Stockholm 1797.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
949 - 1 140 EUR
1 090 - 1 300 USD
Klubbat pris
8 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93

Cylinderformad, slät med banddekor och nollgaller, stående på tre tassfötter, svängd pip och svärtat rakt trähandtag med tapp. Fällock med kotteknopp. Även locket med stämplar. Undertill graverade initialer. Höjd 25,5 cm. Vikt 695 g.

Proveniens

Gustav Bernström, grundare av Kronans Droghandel.