28
1523648

Sekretär, Parisarbete, 1800-talets andra hälft, Louis XVI-stil.

Utropspris
60 000 - 70 000 SEK
5 230 - 6 100 EUR
5 470 - 6 390 USD
Klubbat pris
48 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Sk. "bureau a cylindre". Mahogny samt mahognyfanér. Beslag och listverk av förgylld brons. Skiva av vitspräcklig marmor med genombruten gallerkant ovan tre lådor, därunder rullklaff med bakomvarande inredning av fack, fyra lådor, samt utdragbar skrivskiva, i sargen fyra lådor, kortsidor med urtdragbara skrivskivor, på fyra kannelerade nedåt avsmalnande ben med avslutande bladhölstring. Längd 162, bredd 79, höjd 127 cm. Nyckel finns.

Proveniens

Collection Shirley Bassey (f. 1937)
Sotheby's Olympia & London, Furniture and interior decorator including property from Dame Shirley Bassey, 2005, kat. nr. 415.
Förvärvad på ovanstående auktion.
Collection Heidi Boyce Broström (1939–2022),
änka efter skeppsredaren Dan-Axel Broström (1915–1976).