285
1509108

W.A. Bolin, bägare, silver, Stockholm 1921. Möjligen efter Auguste Moreau.

Utropspris
7 000 - 9 000 SEK
612 - 787 EUR
645 - 829 USD
Klubbat pris
44 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93

Bägare i form av en vintunna med putto. Invändigt spår av förgyllning. Höjd 15 cm, längd 12 cm. Vikt 572 g.

Magdalena Ribbing, "Smycken & Silver - för tsarer, drottningar och andra" (W.A. Bolin 200 år), 1996. Jfr silverföremål i form av en vintunna med två putti s. 47.

Enligt uppgift från Hovjuvelerare W.A. Bolin skulpterade Auguste Moreau silverfiguriner för korpusarbeten i Moskva. Föremål stämplade i Stockholm före 1930 var i regel gjutna, smidda eller ciselerade i Moskva och helt eller delvis ihopsatta i Stockholm.