Arne Jones E1299
297
1525376

Saltkar/kryddkar, 2 st, förgyllt silver och emalj, Ivan Saltykov samt Ivan Sergeyevich Lebedkin.

Utropspris
6 000 - 7 000 SEK
569 - 664 EUR
651 - 760 USD
Klubbat pris
20 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93

Stora; märkt Ivan Saltykov, förgyllt silver med polykrom emaljdekor, på tre kulfötter, Moskva 1891. Kontrollstämplad av Rudolf Gustavovich Vyurst. Höjd 3,8 cm, diameter 5,5 cm. Vikt 53,1 g.
Mindre: silver med polykrom emaljdekor, Ryssland 1898-1908. Kokoshnikstämplad med första versionen, Ivan Sergeyevich Lebedkin, verksam i Moskva 1898-1914. Höjd 2,3 cm, diameter 4,8 cm. Vikt 33,0 g.