30
1521406

Bord, utfört i Gottlieb Iwerssons verkstad av Peter Rundgren (verksam i Stockholm 1779-1785), Gustavianskt.

Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3 490 - 5 230 EUR
3 650 - 5 470 USD
Klubbat pris
42 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Fanerat med jakaranda, björk, lönn, färgat lövträ, mfl träslag. Beslag av förgylld mässing. Rektangulär skiva med inläggningar bla av bläckhorn, fjäderpenna, samt brev med gesällsignatur PRG. I sargen låda. Längd 64,5, bredd 39, höjd 74 cm. Nyckel finns.

Peter Rundgren blev inskriven som lärling hos Gottlieb Iwersson den 30:e april 1779 på en lärotid om fem år. Den 27:e oktober 1784 blev han gesäll, men han kom aldrig att bli mästare.