300
1521352

Parfymbrännare, agat, silvermontering, signerad "Escalier de Cristal. Paris" stämplad Paul Canaux et Cie (1892-1911).

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 750 - 2 190 EUR
1 840 - 2 300 USD
Klubbat pris
100 000 SEK
Carl Barkman
Carl Barkman
Chefsspecialist Fine Art och antikviteter
+46 (0)708 92 19 71

Snidad i from av stiliserad lotusblomma. Höjd 5,5 cm. Diameter 14 cm. Total vikt 259 g.

L'Escalier de Cristal, är namnet på ett parisiskt företag skapat omkring år 1800 av Madame Veuve Desarnaud, känd för sina dekorativa föremål där hon kombinerade kristall och brons. Hon tilldelades en guldmedalj vid Paris utställningen, ”Exposition des Produits de l'Industrie” år 1819, för ett utsökt sminkbord i förgylld brons monterat i kristall.

Beläget i Paris, vid Palais-Royal, köptes den välkända boutiquen L'Escalier de Cristal runt år 1830 av Boin och sedan av Lahoche år 1840. Företaget hade sin uppgång till en position bland de viktigaste Parisbutikerna för dekorativa varor. Lahoche, som utökade verksamheten avsevärt gick senare in i partnerskap med sin svärson för att 1852 starta Lahoche et Pannier.

1872 ledde Emile Pannier ensam företaget, och sedan hans söner från 1885 till 1923. De bytte så småningom namn på firman till Pannier Frères, som då var beläget i hörnet bredvid det nybyggda Parisoperan.

L’Escalier de Cristal belönades flera gånger med medaljer vid de olika internationella utställningarna som hölls i Paris, London och New York, och tilldelades exempelvis en guldmedalj vid världsutställning i Paris år 1900.

Många konstnärer, såsom Emile Gallé, Louis Majorelle och Gabriel Viardot arbetade för L'Escalier de Cristal och introducerade några av deras största skapelser i japansk stil (prydda med "cloisonné"-emaljer, japanska motiv) för företaget.
Firman Paul Canaux & Cie var verksam i Paris på 75 Boulevard Malesherbes, mellan 1892 - 1911.