Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281
303
1524898

Frantz Bergs, dosa, guld, (verksam i Stockholm 1725-1777) 1700-talets mitt. Rokoko.

Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
9 690 - 14 500 EUR
11 100 - 16 600 USD
Klubbat pris
110 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93

21 karat, kartuschformad, rik driven och ciselerad dekor. På locket motiv av Minerva och Diana mot matterad fond inramat av rocailler och voluter. Sidorna med rocailler och blad mot matterad fond, botten med rocailler och blommor. I lockets insida miniatyrmålning av ruinlandskap under glas. Längd 6,7 cm, höjd 2,3 cm. Totalvikt 82,3 g.

Proveniens

Falk Simons samling nr F.S. 748.
Svensk privat samling.

Gustaf Munthe, "Falk Simons silversamling", Stockholm 1938, katalognr 366 (F.S. 748) sid 163, plansch 121.