32
1521392

Bord, av Friedrich Schalin (mästare i Stockholm 1797-1817), Sengustavianskt.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 050 - 1 310 EUR
1 100 - 1 370 USD
Klubbat pris
10 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Fanerat med mahogny, ebenholz och lönn. Kvadratisk skiva med ovalt nedsänkt fält och nåldynor, raka nedåt avsmalnande ben med kryss samt skuren dekor av patera. I sargen låda med fackinredning, signerad med etikett "Friedrich Schalin Schatullmakare.". Längd 58, bredd 40, höjd 76,5 cm. Nyckel medföljer.