Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281
321
1323840

Vävd tapet, "Verdure", gobelängteknik, så kallad "entre-fenêtre", ca 298 x 121-127,5 cm, signerad M.R.DVBVSON.i.D.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 910 - 3 880 EUR
3 330 - 4 440 USD
Klubbat pris
26 000 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

(Manufacture Royale d’Aubusson.) Efter förlagor av Jean-Baptiste Oudry. Frankrike 1700-talets första hälft. En av en svit med sex vävda tapeter som alla säljs på denna auktion. Polykromt landskap med stort exotiskt träd, blommor samt en benvit och brun fågel. I fonden en citadelliknande byggnad. Bred bård med blom- och bandrosettsranka samt i hörnen stora rocailleliknande ornament. Ull och silke. Ställvis fodrad.

Något slitage och smutsig, smärre fläckar och skador, lagningar.

Proveniens

Privat samling från en svensk adelsfamilj.