Arne Jones E1299
374
1266385

Matta, antik silke metallbroscherad Keshan, sannolikt omkring 1910, ca 200-202,5 x 129-131 cm

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 370 - 2 850 EUR
2 710 - 3 260 USD
Klubbat pris
50 000 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Metallbroscherad botten med knuten polykrom dekor i silke av stor vas med blommor. Metallbroscherad huvudbård med knuten dekor i silke av stor palmett-, blom- och bladranka. Mellan ca 560.000 och 720.000 knutar per kvadratmeter.

Obetydliga abrascher. Något slitage och smutsig, fläckar, smärre skador, metallbroscheringen saknas ställvis. Sidorna med trampveck.

HALI Fair, London, 10-14 juni 1999.