Fat samt tallrikar, fyra stycken, porslin. Frankrike, sent 1700-tal.
Fatet i europeisk silvermodell, inristat märke A1791. Längd 34 cm. Målad polykrom och förgylld dekor av blommor i det s.k. "Barbeau-mönstret". Diameter tallrikar 22 cm.
Slitage.
×
Logga in
Kunde inte logga in